Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Interaktywna przyszłość telewizji

Telewizja oparta o protokół internetowy zrewolucjonizuje świat domowej rozrywki. Stanie się uniwersalną platformą rozrywki i komunikacji. Ma też zintegrować telewizję z popularnymi usługami internetowymi.

Telewizja internetowa (IPTV) to przyszłość tego medium ? prędzej czy później wszystkie treści audiowizualne będą przekazywane za pośrednictwem internetu - podała "Gazeta Prawna".

? Przewaga w stosunku do tradycyjnej telewizji kablowej i satelitarnej to brak ograniczeń w zakresie liczby oferowanych programów telewizyjnych, łatwiejsza interaktywność, bardziej efektywne technologie kompresji sygnału, lepsza integracja z innym usługami ? mówi dla "GP" Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska, największego operatora telewizji kablowej w Polsce.

Telewizja interaktywna ma zerwać z wizerunkiem tradycyjnej telewizji. Widz będzie mógł samodzielnie układać ofertę programową dla siebie z palety kanałów i usług proponowanych przez operatora. Być może nie trzeba będzie więc subskrybować setki nieatrakcyjnych kanałów telewizyjnych, a jedynie kilkanaście, które dla widza stanowią szczególną wartość.

? Nowe usługi dają możliwość dopasowania oferty operatora do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika zarówno pod względem treści, jak i jakości użytkowania. Dzięki interaktywności IPTV wzbudza w użytkowniku chęć eksperymentowania i zabawy, dopasowuje się także do jego potrzeb ? mówi dla "GP" Radomir Grucza z Siemens Communications.

Telewizja ma się stać również systemem interakcji. Widz będzie mógł pośrednio wpływać na kształt części programów i je kreować. Będzie bowiem mógł w czasie rzeczywistym oddawać głosy w określonych sprawach, wyrażać swoje opinie bądź dyskutować z innymi widzami programu. To wszystko ma być dostępne na domowym telewizorze.

? IPTV i pokrewne rozwiązania to nie tylko nowy technologicznie sposób dystrybucji tradycyjnych kanałów telewizyjnych, ale coś znacznie więcej ? to nowy sposób konsumpcji tych treści ? mówi dla "GP"Sławomir Kuszaj z Netii.

IPTV to przede wszystkim idealny cyfrowy obraz i dźwięk, który w niedalekiej przyszłości ma być nadawany w tzw. wysokiej rozdzielczości (HD ? High Definition). Dzięki temu na ekranie domowego telewizora będzie można wkrótce dostrzec nawet najmniejszy fragment obrazu, a dźwięk płynący z głośników będzie miał niemal audiofilską jakość.

Jedną z pierwszych usług dodanych, które operatorzy IPTV na świecie zaproponowali widzom, jest wideo na żądanie (VOD ? Video On Demand). Usługę można porównać do wypożyczalni wideo, tyle że dostępnej w? telewizorze. Nie ruszając się z domu można mieć dostęp do setek filmów, muzyki czy programów rozrywkowych dostępnych w katalogu operatora. Na ekranie telewizora wystarczy wybrać interesującą pozycję i zatwierdzić przyciskiem pilota. Widz otrzyma ją natychmiast, a opłata za wypożyczenie zostanie doliczona do miesięcznego rachunku.

Inną ciekawą usługą dostępną w systemach IPTV jest osobista nagrywarka (PVR ? Personal Video Recorder). Umożliwia ona nagrywanie przez widza wybranych programów i odtwarzanie ich w dowolnym czasie. Zaawansowane systemy IPTV umożliwiają zarządzanie usługą nie tylko na ekranie telewizora, ale również przez internet oraz? telefon komórkowy. Dzięki osobistej nagrywarce nie minie już widza żaden atrakcyjny program w telewizji.

Nowe usługi w IPTV nie muszą jednak bezpośrednio wywodzić się z telewizji. Już dziś w wybranych systemach zintegrowane zostały rozwiązania komunikacyjne (np. telefonia, wideotelefonie, chat) jak również dostęp do platform zakupowych. Operatorzy proponują również możliwość grania na ekranie komputera.

? Wprowadzenie IPTV z punktu widzenia operatora umożliwia utrzymanie istniejących abonentów, daje możliwość zwiększenia przychodów od nich oraz pozyskanie nowych klientów. Usługi IPTV można skierować do tych użytkowników, którzy nie posiadają komputerów PC, a wyłącznie odbiorniki telewizyjne. Z punktu widzenia użytkownika końcowego wprowadzenie usług IPTV oznacza dostęp do nowych usług oraz oszczędności wynikające z subskrypcji pakietu usług u jednego dostawcy, a nie pojedynczych usług u różnych dostawców. Nie do pominięcia jest również ułatwienie w rozliczaniu się za te usługi ? przekonuje Ireneusz Puszkarski z Alcatela.

W Polsce IPTV dopiero raczkuje. Usługi, w ograniczonej funkcjonalności oferuje obecnie tylko dwóch dużych operatorów ? Telekomunikacja Polska (TP) oraz Multimedia Polska i to na bardzo ograniczonym obszarze. Obecnie na próżno szukać w tych ofertach wartości dodanej, bo poza samą telewizją nie oferują praktycznie nic. Również zaproponowane treści nie różnią się od tych, które dziś można subskrybować w sieciach telewizji kablowych bądź poprzez platformy satelitarne. Operatorzy obiecują, że sytuacja ma się zmienić jeszcze w tym roku.

autor artykułu: Gazeta Prawna-kk

http://wirtualnemedia.pl/docum(...)zji.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobiliśmy

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy" dla operatora telekomunikacyjnego firmy BAIT. ...

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider